GÖRME ENGELLİ YURTTAŞLARIMIZIN SORUNLARINI DİNLEDİK

10 Aralık 2020 | Haberler

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı görme engellilerle buluştu. İlkeli Muhabbet Platformunun toplantısına katılan Ayvalı, görme engelli yurttaşlarımızın sorunlarını dinledi, Vatan Partisi’nin çözüm önerilerini paylaştı. Platform, engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için yaptığı örnek çalışmalarla biliniyor. Gönüllü öğretmenlerin katılımıyla sınava hazırlık kurslarından aylık güncel söyleşilere kadar pek çok etkinlik platform tarafından düzenleniyor.
Programın açış konuşmasını yapan Ayvalı, Vatan Partisi’nin engellileri yardıma muhtaç kimseler olarak değil ülkenin gelişmesine katkıda bulunacak yurttaşlar olarak gördüğünü belirterek hak temelli bir yaklaşımı benimsediklerini ve bu hakkın garantörünün devlet olduğunu söyledi. Kaynakların tamamına yakınının sosyal yardımlara ayrıldığını istihdam, eğitim ve erişilebilirliğin geri planda bırakıldığını ve bunun değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Ayvalı “Devlet engelli çocukların bakım ve eğitiminden sorumludur.” dedi. Ayrımcılıkla mücadelenin önemine de dikkat çeken Ayvalı açış konuşmasını, kitle örgütlerinin görüşlerine önem verdiklerini belirterek sonlandırdı.


Platform üyelerinin sunumlarıyla devam eden toplantıda “Her birey engelli adayıdır” sloganının doğru olmadığı vurgulanarak “Kadının hakkını savunmak için kadın, engellinin hakkını savunmak için engelli olmaya gerek yoktur.” denildi.

Sunumlar Ufuk Gürbüz tarafından engelli hakları mücadelesinin tarihsel gelişiminin anlatılmasıyla başladı. Gürbüz, farkındalık yaratmak ve kazanım elde etmek için büyük mücadeleler verildiğine dikkat çekti.


DEVLET RAHABİLİTASYON MERKEZİ AÇMALI


Bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde görev alan Gamze Tekeş bu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Engel gruplarının hepsinin eğitim imkânı açısından eşit olamadığını vurgulayan Tekeş, otizmli çocukların tek tedavisinin eğitim olduğunu söyledi; zihinsel engelliler ve işitme engellilerin eğitimde ciddi sorunlarla karşılaştığını belirtti. Tekeş; “Rehabilitasyon özele bırakılmış. Devlete ait çok az rehabilitasyon merkezi var. Devlete ait olanlar uzun süreli olarak öğrenci aldıkları için daha verimli. Devlet rehabilitasyon merkezi açmalı.” dedi.


LÜTUF DEĞİL HAK TEMELLİ BAKIŞ


Erişilebilirlik sunumu ise Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Derneği Başkanı İsmail Çevikbaş tarafından yapıldı. Çevikbaş engelli çalışmalarında lütuf temelli değil hak temelli bir yaklaşımın yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çevikbaş; “Doğru olan hak temelli bakış açısı ile yaklaşmaktır. Bireyler hak öznesidir. Bu hakları vermek zorunda olan devlettir. Devlet bütün vatandaşlarına bu hakları eşit biçimde sunmalıdır. Devlet, bireylerin farklılıklarına göre o hakları kullanabilmeleri için olanakları yaratarak eşitliği sağlar.” dedi.


ERİŞİLEBİLİRLİK PLANI HEDEFLİ OLMALI


2020 yılında Erişilebilirlik Planı hazırlandığını ancak salgın nedeniyle ilerleme kaydedilemediğini söyleyen Çevikbaş; “Erişilebilirlik planı spesifik olarak belirlenen hedefler üzerinden hazırlanmalı. Birinci altı ayda sağlık kuruluşları, ikinci altı ayda eğitim kurumları, üçüncü altı ayda adliyeler gibi… Erişilebilirlik yol, kaldırım ve tuvaletle sınırlı değil. Ürün ve hizmet sunumlarında da erişilebilirlik olmalı. İnternette de erişilebilirlik olmalı, mobil uygulamalarda ve sitelerde şu an böyle bir düzenleme yok. ” şeklinde konuştu.


ENGELLİLER HER ZAMAN UYGUN YERLERDE İSTİHDAM EDİLMİYOR


Engellilerin kamuda istihdamı konusunda sunum yapan Engelsiz Eğitim-Sen Genel Başkanı Resul Partici engellilerin her zaman uygun pozisyonlarda istihdam edilmediğini vurgulayarak bunun düzeltilmesini istedi, hem çalışanın hem idarecinin eğitimden geçmesi gerektiğini söyledi. Partici, engelli öğretmen ve öğrencilerin EBA’nın erişilebilir olmamasından dolayı sorunlar yaşadığını, bunların bir kısmının çözüldüğünü bir kısmının ise devam ettiğini belirtti.


Sunumların ardından platform üyeleri söz alarak karşılaştıkları zorlukları anlattı. ÖSYM’nin sınavlarında görme engelliler için görevlendirilen okutmanlarla ilgili ciddi sorunlar olduğu ve bu sorunların geleceklerini etkilediği üyeler tarafında pek çok kez vurgulandı.


Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Meltem Ayvalı, toplantının kapanış konuşmasında herkese teşekkürlerini sundu, kendi web sitelerini görme ve işitme engelliler için erişilebilir hale getirerek örnek olacaklarının sözünü verdi.

Bağlantılar