Sesleri Cezayir’e ulaştı

15 Ekim 2021 | Haberler

Cezayir Terör Mağdurları Milli Kurumu, Diyarbakır annelerine destek günü düzenledi. Kurum temsilcileri Zoom programı üzerinden annelerle görüntülü konuştu.

EKREM DEMİR / DİYARBAKIR

Cezayir Terör Mağdurları Milli Kurumu, Diyarbakır annelerine destek günü düzenledi. Kurum temsilcileri ve militanları, Zoom üzerinden Diyarbakır anneleriyle buluşarak destek açıklaması yaptılar. Kurum Başkanı Fatima-Zohra Flici konuşmasına, Diyarbakırlı anneleri ve Vatan Partisi Öncü Kadın yöneticilerini selamlayarak başladı.

‘CESARETLERİNİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ’

Terör kurbanı olan Diyarbakır annelerine destek günü düzenlediklerini bildiren Fatima-Zohra Flici, şunları söyledi: “Bu örgütün Türkiye’nin güneydoğusundaki Diyarbakır’da, masum vatandaşların erkek ve kız çocuklarını kaçırıp alıkoyması karşısında kentin anneleri, Halkın Demokrasi Partisi’nin il başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’dan bu yana oturma eylemi yaparak, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının serbest bırakılmasını talep etmektedirler. Cezayir Terör Mağdurları Milli Kurumu olarak Diyarbakır annelerinin davasına tam desteğimizi ifade ediyor, insanlıkla hiçbir bağlantısı olmayan bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Çektikleri bayrakla korku duvarlarını yıkan, bölücü örgütün ve siyasi uzantısının hain yüzünü gözler önüne seren Diyarbakır annelerinin çabalarını ve cesaretlerini takdirle karşılıyoruz.”

‘VATAN HEPİMİZİN’

Cezayirli ailelerin destek açıklamasını dinleyen Diyarbakır anneleri de kararlılık mesajları verdiler. Hacı Düger, Esmer Koç, Sultan Güger ve Ayşegül Biçer söz alarak teşekkür ettiler. Baba Hacı Güger, evlatlarının peşinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “PKK/HDP, evlatlarımızı kandırıp dağa kaçırdı. Biz burada üç yıldır nöbet tutuyoruz. Allah’ın izniyle anneler ve babalar olarak evlatlarımız dağdan ininceye kadar, sonu ne olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz. Bu bayrak hepimizin bayrağı, bu vatan hepimizin vatanıdır. Cezayirli kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.”

‘KİMSE BİZİ BÖLEMEYECEK’

Anne Ayşegül Biçer de şunları belirtti: “Diyarbakır anne ve babalarından Cezayirli kardeşlerimize selam olsun. Ben evladını PKK’dan söke söke alan anne Ayşegül Biçer… 43 yıldır PKK zulmüne uğruyoruz. ‘Artık yeter’ demek için hepimiz birlik, beraberlik içinde bu çadırın altında toplandık. PKK’yı, anne ve babalar bitirir, buna inanıyoruz ve bu mücadeleyi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bizler ne PKK’dan ne de siyasi kolu HDP’den korkmuyoruz. Burada mücadele ediyoruz. Tek bir evlat kalmayıncaya kadar mücadele devam edecek. Evladını kazanmış anneler dahi bunun içindedir. Sonuna kadar bayrağımız, vatanımız, birlik, beraberliğimiz için mücadele edeceğiz. Kürdüyle, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sünnisiyle hepimiz kardeşiz, kimse bizi bölemeyecek. Amerika, İsrail uşaklığına son vermemiz için PKK’yı bitirmemiz lazım.”

Konuşma sırasında Cezayirli annelerin, “Devam edin, sakın bırakmayın” çağrıları duyuldu. Anneler, konuşmaların ardından el ele tutuşarak birlik görüntüsü verdi ve Cezayirli ailelerle vedalaştı.

CEZAYİR’DE MİLLİ KURUM STATÜSÜNDE

Cezayir Terör Mağdurları Derneği 1993 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanarak kuruldu. Siyasi gelişmeler doğrultusunda 11 Kasım 1999 tarihinde yapılan kongresinde dernek, milli kurum statüsünü aldı. 2006 yılında ulusal uzlaşma yasasının ilan edilmesinden sonra, Fatima-Zohra Flici başkanlığındaki kurum, barış ve ulusal uzlaşma tüzüğünün başarısını sağlamak amacıyla, uluslararası güvenlik ve barışın temini çerçevesinde, çeşitli etkinliklere ve uluslararası konferanslara katılıyor. Cezayir Terör Mağdurları Milli Kurumu, görevlerini şöyle açıklıyor: “Cezayir’in Fransız sömürgeciliğinden sonra maruz kaldığı en kötü ikinci dönemini yaşayan terör mağdurlarının haklarını savunmak, talep etmek ve haklarını korumaktır. Bu dönemin ülke tarihimizin en kötü on yılı olduğunu söyleyebiliriz.”

Bağlantılar