Terör Mağduru Afrikalı Kadınlardan Diyarbakır Anneleri’ne Destek

1 Ağustos 2021 | Haberler

31 Temmuz Uluslararası Afrika Kadın Günü’nde, Mali’nin terör mağduru anneleri, Diyarbakır anneleriyle dayanışma amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Mali terör mağdurlarının oluşturduğu Mali Dullar Derneği ile ülkenin en büyük kadın örgütlerinden SADI Partisi Kadın Kolları Ava Keyta Birliği tarafından düzenlenen açıklamaya T.C. Bamako Büyükelçisi Mustafa Murat Onart da katıldı ve konuşma yaptı. Açıklama sırasında Diyarbakır anneleriyle video-konferans bağlantısı kuruldu. Diyarbakır anneleri, Afrikalı kadınlara teşekkürlerini iletti.

Evladını PKK’dan kurtarmak için HDP İl Başkanlığı önünde nöbet tutan Diyarbakır annelerine destek açıklamasına Cezayir, Burkina Faso ve Gine’den Cumhurbaşkanlığı ittifaklarında yer alan iktidar partilerinin temsilcileri de eşlik ettiler. Ülke temsilcileri, önümüzdeki günlerde kendi ülkelerinde de benzeri dayanışma açıklamaları yapacaklarını ifade etti.

T.C. Bamako Büyükelçisi Mustafa Murat Onart yaptığı konuşmada “Mücadeleniz buraya kadar ses getirdi. Bu uzak diyarlara. Hepimizin haritalardan gördüğümüz uzak diyarlara kadar sesiniz duyuldu. Buradaki kadınlar da ne yazık ki terör mağduru çünkü 10 yıldır terörle mücadele ediyor. Hem ayrılıkçı terör var hem etnik çatışma var. Türkiye’deki gibi bunun en çok ceremesini kadınlar çekiyor. Onlar da sizi çok iyi anladılar. Mesajlarınızı aldılar ama mücadelenize devam edin. Yılmamak lazım. Gördüğünüz gibi buralara kadar sesiniz duyulmuş halde.” dedi.

Mali’de Traore Fily Diallo tarafından okunan açıklama metni ise şöyle:

Türkiye’nin güneydoğusundaki “Diyarbakır Anneleri”, 3 Eylül 2019’dan bu yana, 698 gündür, Halkların Demokratik Partisi (HDP) binası önünde HDP’yi protesto ederek oturma eylemi yapıyor. Yani bu 698 gündür devam ediyor. BU NE MUHTEŞEM ANNE KARARLILIĞI!

Onlar, aileleri ve tüm Türkiye halkı, yaklaşık 700 gündür terör ve ayrılıkçı örgütler tarafından kaçırılan çocuklarının iadesini talep ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, kendilerine saygılarını sunan bir konuşmasında, “Diyarbakır Anneleri korku duvarını yıktığını ve terör örgütünün siyasi sonuçlarının kötü yüzünü gün ışığına çıkardığını” ifade etti. Bu açıklamasını “Dicle’nin kuzularını çakalların pençelerine bırakmamak için gece gündüz çalışıyoruz” diyerek bitirdi.

Fransız Emperyalizmi ve Mali’deki müttefikleri tarafından hazırlanan ve desteklenen terör eylemlerinin kurbanları olan biz kadın dullar, anneler, kız kardeşler ve kız çocukları bugün 31 Temmuz 2021 Cumartesi günü Bamako’daki SADI Partisi’nin merkezinde toplandık:

–      Aşırılık yanlısı ve ayrılıkçı gruplar tarafından, Türk çocukların beyinlerini yıkamak ve zorla alıkoymak için kullandıkları şiddet içeren ve insanlık dışı adam kaçırma yöntemlerini şiddetle kınıyoruz;

–      Çocuklarının kaçırılması ve alıkonulmasının failleri ve suç ortakları üzerinde baskı kurma kararlılığında olan “Diyarbakır Anneleri”ni destekliyoruz;

–      Ayrılıkçıların beyin yıkama ve radikalleştirme kurbanı, kaçırılan çocuklarını talep eden “Diyarbakır Anneleri” ile dayanışmamızı ifade ediyoruz;

–      Tarihiyle, sosyo-kültürel değerleriyle bütünleşmiş, üniter bir ulus mücadelesinde Türk halkının yanındayız;

–      Halklar arasında ve halklar içinde savaşı, çatışmayı sürdürmek için oluşturulan “terör koridoru”nun yaratılmasına karşı Türk halkını destekliyoruz;

–      İlk adımı emperyalist çıkarlara hizmet eden haksız bir koridorun inşası, ana projesi yıllardır bölgeyi kontrol etmek ve sömürmek için bir “Büyük Ortadoğu” yaratmak olan “ikinci bir Müslüman İsrail”in yaratılmasına karşı tüm muhalefetimizi gösteriyoruz. Türkler, Kürtler, Araplar, İranlılar ve diğerleri arasındaki tarihi kardeşlik bağlarının kukla bir devletin mihrabına kurban edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Ava Keyta Kadın Hareketi ve Mali Askeri Dullar Derneği, buradaki ve Türkiye’deki veya dünyadaki çocuklarımızın hayatlarına terör ve yıkım eken “Amerikan veya Fransız askerleri” olmasınlar diye tüm gücümüzle savaşacağız.

Terör mağduru biz kadınlar, Sahel’de yaptığımız gibi Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta, İran’da ayrılıkçılığa karşı mücadele ediyoruz.

“Diyarbakır Anneleri” aktif dayanışmamızı kabul etsin, özgürlük ve vatan savunması için bu anti-emperyalist mücadelede yalnız olmadıklarından emin olsunlar.

Diyarbakırlı anneler; azimli kadınların isyanları, direnişleri, cesaretleri ve mücadelelerinin adaleti ile olayların gidişatını değiştirmeye ve kötülük imparatorluğuyla yüzleşmeye muktedir olduklarının canlı kanıtıdır.

Çocuklarının 30’una kavuşmaları, pozisyonlarının doğruluğunun somut kanıtıdır.

Diyarbakırlı anneler, 698 günlük direnişte, emperyalizmin oku ayrılıkçı teröristler tarafından, haksız yere tutulan tüm çocuklarının serbest bırakılmasına kadar ilk günkü gibi kararlıdırlar.

Mali’de dul kadınlar, terör mağduru kadınlar ve Türkiye’deki Diyarbakırlı anneler aynı mücadeleyi veriyorlar.

Tek alternatif, halkların ortak düşmanına karşı mücadelelerin birliğidir. Görevimiz; halklarımızı, onları öldüren Fransız ve Amerikan emperyalizminden kurtarmaktır.

Sevgili savaş kardeşlerim, bizi boğan şer güçlerini yenmek için direniş şarttır!

Halkın Zaferine kadar daima Mücadele ve Direniş!

Önceki Haber

«

Bağlantılar